Pasaules diena bez tabakas

31. maijā tiek atzīmēta ikgadējā Pasaules diena bez tabakas (World No Tobacco Day). Katru gadu šajā dienā tiek akcentēts kāds noteikts aspekts attiecībā uz tabakas atkarību un cīņu pret smēķēšanu. Šogad šīs tematiskās dienas sauklis ir “Aizsargā vidi!”, uzsverot, ka visā dzīves ciklā tabaka apdraud ne tikai cilvēka veselību, bet arī vidi. Vides problēmu apzināšanās var dot smēķētājam vēl vienu iemeslu atmest.

Fakti:

• Katru gadu vidē nonāk apmēram 4,5 triljoni gabalu jeb ~800000 tonnu izsmēķu;
  • Cigarešu izsmēķi ir trešais izplatītākais atkritumu veids Latvijas ūdens piekrastēs;
  • Cigarešu filtri tiek izgatavoti no celulozes acetāta, kas bioloģiski nenoārdās;
  • 1/3 daļu no visiem ugunsgrēkiem izraisa smēķešana;
  • Pietiek ar diviem cigarešu izsmēķiem uz litru ūdens, lai ūdenī nonākušās indīgās vielas nogalinātu ūdens organismus - zivis, gliemjus un citus ūdens mazos organismu;
  • Katru gadu vairāk nekā 600 miljoni koku tiek nocirsti tabakas industrijas vajadzībām (iepakojumu ražošanai, tabakas augu lapu kaltēšanai un plantāciju teritoriju izveidei);

Lai aktualizētu šī gada tematiskās dienas tēmu esam izveidojuši infografiku par smēķēšanas negatīvo ietekmi uz vidi.

Pasaules_diena_bez_tabakas_ietekme_uzvidi.png

Tāpat Pasaules dienā bez tabakas aicinām ikvienu smēķētāju atmest šo kaitīgo ieradumu. Pats pirmais un svarīgākais smēķēšanas atmešanā ir vēlēšanās, apņemšanās un gribasspēks. Smēķēšanas atmešanai nav brīnumlīdzekļu, kas ļautu visiem ātri un vienkārši pārtraukt šo kaitīgo paradumu, taču pastāv vairāki soļi, kas var palīdzēt sasniegt šo mērķi un tie ir: apņēmība atmest, paradumu maiņa un simptomu (sausa mute, izsalkuma sajūta, miega traucējumi, garastāvokļa maiņas u.c.) mazināšana. Uzskaiti visus iemeslus, kādēļ vēlies atmest un  centies atturēties no smēķēšanas tik ilgi, cik vien iespējams, pirms padodies vēlmei uzsmēķēt.

Latvijā katrs otrais 13 līdz 15-gadīgais pusaudzis ir pamēģinājis smēķēt elektronisko cigareti. Pētījumi liecina, ka šīs ierīces ir kaitīgas, jo īpaši jauniešiem, kuru organisms vēl attīstās. Tādējādi ir īpaši svarīgi izglītot iedzīvotājus par jaunajām smēķēšanas ierīcēm un to ietekmi uz veselību, lai veicinātu sabiedrības spēju atteikties un neuzsākt šo kaitīgo ieradumu, kā arī veidot no smēķēšanas brīvu vidi.

Lai aktualizētu e-cigarešu tēmu un mudinātu iedzīvotājus atteikties no smēķēšanas, esam izveidojuši informatīvu materiālu par e-cigaretēm un to radītajām sekām uz veselību.

Pasaules_diena_bez_tabakas_e-cigaretes.png

Ja paša spēkiem neizdodas atmest smēķēšanu, palīdzību vari meklēt pie sava ģimenes ārsta vai ārsta-narkologa. Anonīmu palīdzību smēķēšanas atmešanai vari saņemt, zvanot uz Konsultatīvo tālruni smēķēšanas atmešanai: 67037333 (darba dienās no 08:00 līdz 18:00).

Lai ikviens no mums būtu zinošs, aicinām Pasaules dienā bez tabakas izmantot SPKC izstrādātos materiālus:

31_maijs.png

Jūlijs
Šī gada maijā SIA “Preiļu slimnīca” noslēdza līgumu ar Centrālo finanšu un līgumu aģentūru (CFLA) par projekta “Primārās veselības aprūpes infrastruktūras vienkāršota atjaunošana SIA ''Preiļu slimnīca'' poliklīnikas ēkas 3. stāvā sadarbībā ar ģimenes ārstu praksēm” realizāciju. Šobrīd notiek iepirkumam iesniegto pretendentu piedāvājumu izvērtējums, bet jau tuvākajā laikā tiks uzsākti paši būvdarbi.
Jūlijs
No šī gada 1. jūlija Latvijā tiek ieviesta jauna valsts apmaksātā dzemdes kakla vēža skrīninga metode sievietēm vecumā no 30 gadiem kas ļauj noteikt cilvēka papilomas vīrusa jeb CPV klātbūtni organismā, informē Nacionālais veselības dienests (NVD). Tieši savlaicīga CPV noteikšana spēj brīdināt par vīrusa ierosināta priekšvēža dzemdes kakla izmaiņu attīstību.
Jūlijs
SIA “Preiļu slimnīca” ir saņēmusi informatīvā ziņojuma projektu par slimnīcu tīkla attīstības stratēģiju (turpmāk – informatīvais ziņojums). Informatīvajā ziņojumā SIA “Preiļu slimnīca” ir definēta kā 1. līmeņa slimnīca, bet ziņojumā nav skaidrojuma par pakalpojumiem, kurus sniegs 1. līmeņa slimnīca pēc reformas.
Jūlijs
Dzemdību nodaļā esam sagaidījuši 200. mazuli. 29. jūnija agrā rītā, plkst. 5:27 pasaulē nāca puika - Roberts. Roberts piedzima 55cm garš un 3700g smags. Savā ģimenē puisītis ir otrais bērniņš. Mājās gaida brālis Ralfs. Ģimene pie mums ieradās no Daugavpils.
Jūnijs
No 1. jūlija uz laiku tiek apturēta Covid-19 uzziņu tālruņa 8989 darbība, ņemot vērā Covid-19 infekcijas izplatības samazinājumu, informē Nacionālais veselības dienests (NVD). Līdz šim bezmaksas tālruņa konsultanti nodrošināja iedzīvotājiem pieteikšanos vakcinācijai pret Covid-19 infekciju, kā arī sniedza informāciju par vakcināciju un digitālajiem Covid-19 sertifikātiem.
Jūnijs
SIA “Daugavpils reģionālā slimnīca” valsts apmaksātās programmas ietvaros veic mobilā mamogrāfa izmeklējumus.